Krzysztof Lewandowski - Maszty 3G

Chodzi o maszty trzeciej generacji telefonów komórkowych, zwanej 3G. Każda generacja to wyższa częstotliwość fali elektromagnetycznej emitowanej przez nadajniki. Nadajnikiem, prócz masztu, jest też każdy telefon komórkowy, który emituje te coraz wyższe częstotliwości tuż przy naszej głowie. Głowa jest zaś odbiornikiem tych emisji, zwanych mikrofalami.

Obecny poziom emisji mikrofal pochodzących od telefonów komórkowych jest 10 000 razy wyższy niż poziom promieniowania, przy jakim zmianom ulega strukura DNA w naszych komórkach.

Okazuje się jednak, że nie istnieją żadne miarodajne wyniki badań, które odpowiadałyby na pytanie, jakie są długofalowe skutki używania tak mocnych dawek promieniowania w pobliżu naszych głów. Producenci telefonów komórkowych oraz operatorzy sieci przekonują nas, że coraz większe środki kierowane są na prowadzenie badań naukowych w tym kierunku, jednak wyników ewentualnych pomiarów nie należy spodziewać się szybciej, niż za kilka lat. Co jednak odpowiadać na trudne pytania stawiane dziś przez użytkowników telefonów, nikt nie wie.

Ludzki mózg reaguje na telefon komórkowy z odległości 90 metrów, a ludzie, a zwłaszcza małe dzieci, nie powinni przebywać w odległości mniejszej niż 400 m od nadajnika 3G umieszczonego na maszcie. Wskazanie to dotyczy także osób starszych i chorych.

Interesujące są zwłaszcza badania, jakie przeprowadził w 2000r. dr Neil Cherry nad wpływem radiacji mikrofalowej na czynnik BBB (Blood Brain Barrier). Bariera BBB chroni mózg przed truciznami, a także prionami, czyli prymitywnymi formami wirusa. Dwie minuty spędzone z telefonem przy uchu wystarczą, aby bariera BBB podniosła się, otwierając drogę do mózgu dla tych substancji.

(styczeń 2004)
Krzysztof Lewandowski